focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Chcete s něčím poradit nebo se podělit o radu s ostatními?
Moderátor:foki
Odpovědět
def1337
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 13.04.2020 09:12

focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od def1337 » 13.04.2020 09:24

Ahoj, už se mi v minulosti párkrát stalo, že se mi vybila autobaterie z důvodu méně častého ježdění ve focus 2 rok 2006. Projev byl vždy stejný, člověk otočil klíčkem, že chce startovat, ale místo naskočení zvuk jako když někdo střílí z pistole plastové kuličky. Opravdu zvuk plastového kulometu, který zněl vždy když člověk držel klíček v pozici startování. V tomto stavu jsem vždy auto nastartoval pomocí kabelů a druhého auta a nebyl problém.

Nyní jsem sedl do focusu a udělala to stejnou věc, ale protože jsem neměl čas to řešit nabíjením přes kabely, tak jsem to odložil o cca měsíc dva a nyní je již situace jiná. Po otočení klíčku a pokus o start už neslyším to cvakání ala pistolka na plastové kuličky. Je mrtvolné ticho. Je možné že se kromě baterie, která je vybitá pokazilo ještě něco dalšího, ikdyž auto zrovna vůbec nejezdilo ?

1) strčím klíček, otočím na pozici II. naskočí barevné ikonky, nenaskočí na displeji počet km, to je prázdné a neukazuje. Ikonky po chvíli zhasnou a ikonka imobilizéru, malé červené kolečko bliká rychle. zajímavé, že když klíček vyndám, nebo je na pozici I. tak to kilometry normálně ukazuje, ale na pozici II. už je nekazuje a displej je mrtvý. Zároveň, když otočím klíček na pozici II. tak něco sepne ve skřínce jak jsou pojistky, vpravo u spolujezdce jak je kastlík, ale to je možná běžné.

Čeho jsem si dále všiml, že když otočím klíček do polohy II. aniž bych zkoušel start, tak poté něco chvíli "klepe" cvaká v motorovém prostoru. Třeba 10x to cvakne a konec. Pokud klíčkem otočím do polohy II. několikrát po sobě, protože to zkouším, tak poté cvakání v motoru je tolikrát delší.

Popisuji to velmi amatérsky, protože vážně nevím, co se pokazilo, nebo na co se zaměřit, co to může znamenat. Je jasné, že baterie je vybitá, ale asi není úplně 100% KO, když ikonky naskočí, nějaký proud tam jde. Jinak zezačátku šlo i pustit větráčky, ale ty už nyní pustit nejdou. Stěrač jde když držím páčku celou dobu, tak to pomalu setře. Když do páčky stěrače jen klepnu, tak na skle stěrač vyjede o pár mm a zůstane seknutý.

Co vše vyzkoušet ? Auto nenastartovalo, ani se nic nezměnilo ačkoliv jsem to zkoušel přes kabely z druhého auta a to předtím vždy fungovalo. Nyní ale chybí po otočení klíčku to pověstné cvakání. Děkuji Vám za všechny tipy a rady.

Uživatelský avatar
Jemar
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1659
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: čáslavsko

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od Jemar » 13.04.2020 09:41

Pokud necháváš dva měsíce vybitou baterku v autě, dochází k sulfataci desek a jde nenávratně do kytek. Když je slabá baterka, každý normální člověk ji nejprve nabije a pak teprve řeší případné problémy. Možná, že už je po ní. Zkus změřit napětí (po nabití) a udělej si zátěžový test.

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od jenikHK » 13.04.2020 10:44

Krok c. 1: nová baterie.

Jestli stávající byla měsíc nechána ve vybitém stavu, tak je dobra leda do výkupu.
I kdyby se podařilo ji nabít, nebude na ni spoleh - může chcípnout kdykoliv.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

def1337
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 13.04.2020 09:12

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od def1337 » 13.04.2020 19:37

Tak to vypadá, že opravdu odešla úplně nadobro baterka. Měla pouze 8V napětí. Zkouším ji nabít nabíječkou, zkusím ji dobít na 12V alespoň na vyzkoušení startu auta, pak bych koupil rovnou novou. Myslíte, že když se mi podaří ji nabít zpět na 12V že aspoň 1 start auta zvládne? Nebo to napětí hned spadne? Díky Vám.

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od jenikHK » 13.04.2020 22:28

Nemyslím si, že by to baterie, která ležela vybitá na 8V, ještě dala. Ale jestli to chceš zkoušet - proč ne, jsem zvědavý na výsledek.
Jednu baterku 1.5 roku starou, se mi povedlo oživit - vybila ji žárovka v kufru a auto tak stálo 2 týdny, než jsem se k němu dostal. Po vymontovani z auta měla 2,4V. Na zátěžovém testu po nabití ukázala 85% a ještě několik let sloužila.

Jiná baterie po pětileté službě zdechla po několika krátkých jízdách a následné měsíční odstávce. Po nabití jen rozsvítila kontrolky, startér se ani nehnul.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Uživatelský avatar
phofy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9395
Registrován: 23.07.2011 11:32
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od phofy » 14.04.2020 05:16

Vetsinou starsi baterka tohle, uz neda 8)

def1337
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 13.04.2020 09:12

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od def1337 » 14.04.2020 10:56

zatím stále nabíjím, nyní jsem dle nabíječky na 13,2V a 3 čárky z 5 maximálních. Až bude hotovo, zkusím ji dát do auta a nastartovat.

def1337
Nováček
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 13.04.2020 09:12

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od def1337 » 14.04.2020 20:11

tak po dobití baterie vše OK, díky moc za vaše rady, měli jste pravdu o baterii.

Uživatelský avatar
Andymaniac
Junior
Junior
Příspěvky: 480
Registrován: 21.10.2011 10:42
Bydliště: Praha 8

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od Andymaniac » 14.04.2020 21:09

Nevím kde auto parkuješ, ale já taky jezdím málo a to hlavně přes zimu. Dal jsem 20W solár na střechu garáže (pro rýpaly samozřejmě s regulátorem) a vždycky po příjezdu jenom strčím konektor do zapalovače v kufru. Baterie je pořád nabitá a není s tím žádný problém. Dělají se i takové malé soláry, které se dají pohodit na palubku v autě.
Ford Focus II kombi po faceliftu (2008)
Motor: 1,8 TDCi
Výbava: GHIA

Uživatelský avatar
Jaroslavv
Nováček
Nováček
Příspěvky: 62
Registrován: 06.03.2017 18:36
Bydliště: Uničov

Re: focus 2 nestartuje, ani přes startovací kabely - prosím pomoc

Příspěvek od Jaroslavv » 16.04.2020 16:48

Pro tento případ jsem namontoval odpojovač baterie, vždy vypnu baterku, často nejezdím tak mám klid.
Focus III 1,6 TI - VCT 92kw

Odpovědět

Zpět na „Rady, nápady a dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 10 hostů