Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Interier, sedačky, palubní deska ...
Moderátor:miki21
Odpovědět
Uživatelský avatar
pelen
Test driver
Test driver
Příspěvky: 9259
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od pelen » 03.08.2009 20:53

Ty nase kilove hasicaky musite brat jako pomucku k opusteni horiciho auta nebo k uhaseni doutnajiciho oharku. Na uhaseni horici auta to nema zadnou sanci. Prasek jako takovy nevadi elektronice, ale vsem spinacum vcetne mikro.
Ford Mondeo Combi 2.0 TDCi 12/2005, 85kW, Diamond White
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
NEEO
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2764
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od NEEO » 04.08.2009 07:03

souhlasím -mám v autě asi 500ml hasičák,a je to tak na uhašení cigára,ale chtěl jsem mít aspoň něco-mám ho v přihrádce u spolujezdce.Ale myslím,že tím ani hořící motor neuhasím :|
Ford focus 1,6i 16v ZETEC SE, Combi Trend, r.v.2002
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
PedroH
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1439
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od PedroH » 04.08.2009 21:33

Ano, je pravda, že pokud se k požáru není možné dostat, tak nepomůže ani 6 kg práškový hasičák (například požár elektroinstalace pod palubní deskou). Ale i 1 kg práškový přístroj dokáže udržet při dodržení určitých pravidel požár v takovém rozsahu, že se uhlídá do příjezdu první cisterny hasičů. Takže zásady jsou tyto:
1. urychleně opustit auto, vzít sebou nejnutnější věci (doklady, peníze, mobily).
2. vypnout motor, vyndat klíče, zajistit auto proti pohybu
3. zavřít všechna okna, zavřít všechny dveře
4. co nejdříve volat tísňovou linku 150 nebo 112 a ohlásit požár JEŠTĚ PŘED ZAPOČETÍM HAŠENÍ VLASTNÍM HASÍCÍM PŘÍSTROJEM!!!
5. pokud hoří v motorovém prostoru tak jen nadzvednout kapotu a hasičák vystříkat do mezery (pozor na horké výpary utíkající z pod kapoty). Kapotu poté opět uzavřít a nechat zavřenou - připravenou k otevření, tedy nechat jen na zajišťovacím kolíku
6. pokud je to možné, tak odpojit baterii (zejména u požárů elektroinstalace se to vyplatí), vyzkoušet si klíče, které je potřeba k povolení kontaktů na baterii - kvůli rychlosti

To je tak zhruba vše, co jsem si momentálně z praktických rad vzpomněl - není toho moc, dá se to zapamatovat. Tak to snad nikdy nebudete potřebovat, ale kdyby přece, tak se dá takto omezit rozsah škod.
Ford Focus 1,8 tddi 09/2001 facelift 2002. hatchback, stříbrný
Obrázek

Žij tak, abys toho později nelitoval!
Když tě někdo žádá o pomoc, neodmítej - nevíš, kdy ty budeš potřebovat pomoc od někoho jiného!!!

Uživatelský avatar
NEEO
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2764
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od NEEO » 05.08.2009 19:13

a to jsou rady od toho nejpovolanějšího-děkujeme :wink:
Ford focus 1,6i 16v ZETEC SE, Combi Trend, r.v.2002
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
pelen
Test driver
Test driver
Příspěvky: 9259
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od pelen » 05.08.2009 23:32

Rady to jsou dobre, vetsinou pouzitelne u naftaku. U benzinaku hrozi vybuch, tak nevim, kdo ho bude riskovat a postavat vedle horiciho sveho auta a jen z 1 kg hasicaku obcas prihasivat.
Ford Mondeo Combi 2.0 TDCi 12/2005, 85kW, Diamond White
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
PedroH
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1439
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od PedroH » 06.08.2009 18:01

Pelene, výbuch benzínového motoru nehrozí, to až se dostane požár k nádrži a to ještě za působení po delší dobu na nádrž. Musí dojít k nahřátí zvenčí a dostatečnému natlakování benzínových par, poté se musí porušit těsnost nádrže buď vlivem působícího tepla nebo vlivem tlaku par (fyzikální výbuch) a také se musí uvolněné páry vznítit. Pak může dojít k výbuchu. Ovšem v reálu se tak stane až cca po 10 minutách a později bez ovlivňování rozvoje požáru (bez hašení, bez opatření).
Pokud se požár "přidusí" tím, že se mu zamezí v přístupu ke kyslíku (zavřením oken a dveří, neotvíráním kapoty), tak je rozvoj požáru ještě pomalejší a možnost, že se dostane požár až k nádrži a dostatečně ji nahřeje tak, aby došlo k výbuchu před příjezdem hasičů, je tak snížena na minimum. Je nutno si uvědomit, že teplo z požáru stoupá vzhůru a nádrž je umístěna ve spodní části automobilu a ještě chlazena zespodu automobilu okolním vzduchem. Pokud někdo namítne, že je zde ještě sálavé teplo, které se šíří všemi směry, tak má samozřejmě pravdu, ale to je odstíněno sedačkami a ostatními materiály uvnitř automobilu a taktéž trvá určitou dobu, než se nahřejí a vznítí.
Proto jsou tyto rady platné jak pro nafťáky (kde je vlivem použitého paliva výbuch prakticky skoro nemožný), tak i u benzínových motorů.
Reálný je "výbuch" pneumatik, které vlivem horka a plamenů prasknou a vzduch pod tlakem uteče - ale zde hrozí nebezpečí spíš od létajících žhavých (hořících) kusů pneu než od tlakového působení vzduchu.
Tyto rady samozřejmě nepředpokládaly, že někdo bude postávat u hořícího automobilu s 1 kg hasícím přístrojem, protože mu to neumožní jednak sálavé teplo a jednak respekt z ohně. Zde bylo účelem zlikvidovat v zárodku nebo omezit požár tak, aby byl zpomalen jeho rozvoj a dal se tak čas příjezdu hasičské techniky. :wink:
Ford Focus 1,8 tddi 09/2001 facelift 2002. hatchback, stříbrný
Obrázek

Žij tak, abys toho později nelitoval!
Když tě někdo žádá o pomoc, neodmítej - nevíš, kdy ty budeš potřebovat pomoc od někoho jiného!!!

Uživatelský avatar
NEEO
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2764
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Hradec Králové

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od NEEO » 06.08.2009 18:03

já vám to říkal,že jsou to rady od toho nejpovolanějšího. :?: :mrgreen:
Ford focus 1,6i 16v ZETEC SE, Combi Trend, r.v.2002
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
pelen
Test driver
Test driver
Příspěvky: 9259
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od pelen » 06.08.2009 21:39

PedroH, trosku jsi zapomnel na privody benzinu, ktere se mohou pri narazu poskodit, hadicove spojky porusit atd. Take nevis, co se stalo pod kapotou s kabely, ktere jsou trvale pod napetim, muze hrozit zkrat, zajiskreni apod. Kolem horiciho auta jsem jel, na dalnici kousek od Bratislavy smerem na Trencin, bylo v prave prikope, plameny cca 2-3 m vysoko, v okoli nikdo a v levem pruhu jsme ten zar citili pres zavrena okna.
Ford Mondeo Combi 2.0 TDCi 12/2005, 85kW, Diamond White
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
PedroH
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1439
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od PedroH » 07.08.2009 11:39

Pelene, ale já uváděl rady pro případ, že auto začne hořet (například kvůli závadě na elektroinstalaci nebo kvůli technické závadě na palivové soustavě). Souhlasím, že po nehodě auto může hořet následkem poškození palivového vedení, ale v tom případě je důležité urychleně opustit auto a nahlásit událost co nejdříve na linku 150 nebo 112. Nehoda je samozřejmě věc jiná a neplatí pro ni většina mých rad. Ovšem i po nehodě lze uhasit počínající požár pomocí hasičáku a z praxe znám více takových případů.
No a s tím sálavým teplem (žárem) to jen potvrzuje moje slova, že stejně člověk nemůže postávat u hořícího auta, protože mu to ten žár nedovolí.
Takže pro shrnutí:
1) auto bude hořet v důsledku nehody - pokud možno co nejdříve opustit auto, případně vytáhnout zraněné a pak zavolat na tísňovou linku 150 nebo 112. Ostatní je vedlejší, hlavní je zdraví a životy. Po nehodě je karoserie vozidla většinou tak poškozená, že moje výše uvedené rady nelze realizovat.
2) auto bude hořet v důsledku technické závady - platí moje dříve uvedené rady pro omezení rychlosti šíření požáru
Co se týče mého příspěvku ohledně výbuchu auta, tak si stojím za svým a mám to ověřeno z praxe.
Samozřejmě vše taky závisí na tom, na co si člověk troufne a netroufne - jestli hasit a zachraňovat nebo ne. Někdo se při pohledu na krev složí, někomu to nic nedělá. To samé je i u požáru - někdo utíká co nejdál, někdo jde s hasičákem hasit. Účinnou pomocí je ovšem i prosté zavolání na tísňovou linku a ohlášení události - čím dřív se událost nahlásí, tím dřív tam budou školení a vycvičení profesionálové.
Ford Focus 1,8 tddi 09/2001 facelift 2002. hatchback, stříbrný
Obrázek

Žij tak, abys toho později nelitoval!
Když tě někdo žádá o pomoc, neodmítej - nevíš, kdy ty budeš potřebovat pomoc od někoho jiného!!!

Uživatelský avatar
pelen
Test driver
Test driver
Příspěvky: 9259
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od pelen » 07.08.2009 11:51

Nekolik dotazu dozadu jste videl nazornou ukazku jak se dostava z diplomanta maximum jeho nam potrebnych vedomosti (PedroH uz davno neni diplomantem, uz to ma za sebou). :lol: :lol: :lol:
Ford Mondeo Combi 2.0 TDCi 12/2005, 85kW, Diamond White
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
spigot
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2483
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Bratislava - SVK

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od spigot » 07.08.2009 13:43

Tak ja to mam pripevnene takto. Drziak je uchyteny velkym suchym zipsom a na drziak je pripevneny HP.
Přílohy
PICT0001.JPG
Je: Skoda ST: Fabia 1,4 16V white devil
Bol: Ford Focus II Sedan, r.v. 2005, 1,6 74kW | Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

m.a.x.i.m.u.s
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1764
Registrován: 05.02.2009 12:30

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od m.a.x.i.m.u.s » 07.08.2009 14:29

A to ti udrží?
Já bych měl strach, že by se mi z toho "odlepil" a lítal mi po kufru, připadně po autě... A zvlášť při případné nehodě by to u kombíku a jeho roletě v kufru mohlo někoho zabít jak by to vletělo do kabiny...
Ex ST220 model 2004

Uživatelský avatar
PedroH
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1439
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Nový Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od PedroH » 07.08.2009 19:54

pelen píše:Nekolik dotazu dozadu jste videl nazornou ukazku jak se dostava z diplomanta maximum jeho nam potrebnych vedomosti (PedroH uz davno neni diplomantem, uz to ma za sebou). :lol: :lol: :lol:
A já myslel, že státnice už mám dávno za sebou. Zapomněl jsem, že členem klubu je i jeden ze členů státnicových komisí :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ford Focus 1,8 tddi 09/2001 facelift 2002. hatchback, stříbrný
Obrázek

Žij tak, abys toho později nelitoval!
Když tě někdo žádá o pomoc, neodmítej - nevíš, kdy ty budeš potřebovat pomoc od někoho jiného!!!

Uživatelský avatar
spigot
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2483
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Bratislava - SVK

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od spigot » 07.08.2009 20:04

m.a.x.i.m.u.s: Je to velky kus sucheho zipsu, drzi to ako prikovane a vobec to nelieta. Potom spravim foto pre upresnenie.
Je: Skoda ST: Fabia 1,4 16V white devil
Bol: Ford Focus II Sedan, r.v. 2005, 1,6 74kW | Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
JardaB
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 592
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Mladá Boleslav, (občas) Praha, (skoro) Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Hasící přístroj v autě - jaký a kde

Příspěvek od JardaB » 08.08.2009 09:05

Se nám to téma téměř po roce opět rozhořelo :wink:

Dotaz (asi na PedraH):
Na jednom zdravotnickém školení jsem zachytil info, že ve městě je lepší volat přímo 15x (podle toho, co primárně potřebuji), zatímco mimo obce, když nevím, kde přesně jsem, je lepší použít 112, kde prý má operátor možnost podle GSM lokalizovat přibližnou polohu volajícího. Jak je to v reálu?
Pozn: V Praze už mám ověřeno, že nejjednoduší/nejjistější je uvést číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení.
Ford Focus Combi 1.6, 74kW, 02/2002, Moondust Silver
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Interier“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů