Problem s rychlostem indexem zimni pneumatiky

PS, HP ... není to stejné ?
Moderátor:foki
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gijom31
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2022 11:39
Bydliště: Brno

Problem s rychlostem indexem zimni pneumatiky

Příspěvek od Gijom31 » 06.04.2022 12:00

Dobry den vsichni,

ja jsem novy na forum. 2 tydni spatky koupil jsem v Holandu ojeti Ford Focus ST Mk4 kombi s 2.3L benzinove motoru.

Ma letni pneumatiky 235/35 R19 91Y (= do 300 Km/h). V velky technicky prukaz a CoC je napsano, ze muzu R17 nebo R18 montovat. Zimni pneumatiky chtel jsem R18 ale problem je, ze velky technicky prukaz (i CoC) ma jenom Y jak rychlost index, tzn 235/35 R19 91Y, 235/40 R18 95 Y a tak dal....

235 R18 i R19 zimni pneumatiky s Y indexem neexistujou, nikdo nevyrobi. Co mohl jsem delat ? Zavolal jsem STK a rikali, ze musim uplne stejni nez velky technicky prukaz (v 2024 musim delat STK v zimu)

Dekuju za pomoc !

Guillaume
Ford Focus ST Mk4 2.3L kombi, Milltek GPF-back

Uživatelský avatar
Sentik
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3652
Registrován: 30.05.2018 13:00
Bydliště:

Re: Problem s rychlostem indexem zimni pneumatiky

Příspěvek od Sentik » 06.04.2022 12:12

V techničáku je buď možnost 215/50/R17 M+S s rychlostním indexem Q, pokud 17 nechceš (nedivím se), tak podle všeho můžeš využít 235/40/R18 s indexem nižším než Y, ale cituji:
"V interiéru však musí být v zorném poli řidiče umístěna nálepka připomínající maximální rychlost pneumatik, případně v novějších autech musí být aktivována funkce upozornění na překročení rychlosti zimních pneumatik."

No a pokud se s tim nechceš trápit, tak si na technickou prostě zajeď už říjnu a je to :mrgreen: (případně když nebude sněžit a nebude led, tak klidně i v zimě na letních :oops: )
EDIT: Celý je to samozřejmě stejně sranda, protože v ČR nemáš šanci jet "legálně" tak rychle aby nestačil i ten nejnižší index :roll:
Wiki:
"Zahryovat, býti Zahryován" - náhodná a opakovaná bezdůvodná kontrola účastníka sil. provozu, kdy je příslušníkem PČR tento vyhodnocen jako živel podvratný, přičemž zpravidla jde o řidiče slušného, bezúhonného a předpisů dodržujícího

Uživatelský avatar
Gijom31
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2022 11:39
Bydliště: Brno

Re: Problem s rychlostem indexem zimni pneumatiky

Příspěvek od Gijom31 » 06.04.2022 12:39

Diky za odpoved :palec_nahoru:
Sentik píše: 06.04.2022 12:12pokud 17 nechceš (nedivím se)
Mas pravdu :wink: chtel bych minimalne R18
Sentik píše: 06.04.2022 12:12případně v novějších autech musí být aktivována funkce upozornění na překročení rychlosti zimních pneumatik.
Focus r.v. 2020 (unor) nema tu funkci, ne ?
Sentik píše: 06.04.2022 12:12No a pokud se s tim nechceš trápit, tak si na technickou prostě zajeď už říjnu a je to
O tom jsem premyslel, ale pokud mam v zime nehodu, budu mit problemy s pojistenim :oops: nemyslis ? (protoze rycholosti index na zimni pneumatiky nebude stejny nez na technicky prukaz)

PS: hezky Focus ST ! Moje je sedy magnetic :)
Naposledy upravil(a) Gijom31 dne 06.04.2022 12:50, celkem upraveno 1 x.
Ford Focus ST Mk4 2.3L kombi, Milltek GPF-back

Uživatelský avatar
Sentik
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3652
Registrován: 30.05.2018 13:00
Bydliště:

Re: Problem s rychlostem indexem zimni pneumatiky

Příspěvek od Sentik » 06.04.2022 12:50

Nedovedu si představit, že by pojišťovna krátila plnění kvůli rychlostnímu indexu pneumatik, pokud pojedeš rychlostí pod tím indexem..

Vyhláška na to imho taky pamatuje, právě tím upozorněním v zorném poli řidiče nebo v nastavení palubního počítače. Tzn. nižší rychlostní index u zimních pneu je možno využít a běžně se tak děje :palec_nahoru:

EDIT:
Ještě citace:
Požadavky na pneumatiky vozidla jsou upraveny ve vyhlášce č. 341/2014 Sb., o schvalování
technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a
to konkrétně v její příloze č. 12 části F, kde je stanoveno:
"Technické požadavky na výbavu vozidel koly, pneumatikami a protiskluzovými řetězy:
1. Vozidlo musí být vybaveno tak, aby konstrukce, provedení, rozměry a huštění pneumatik
odpovídalo podmínkám provozu, zejména největší povolené hmotnosti vozidla, povoleným
zatížením připadajícím na nápravy a jeho nejvyšší konstrukční rychlosti. Rychlostní kategorie
pneumatik musí být shodná nebo vyšší, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla.
2. V případě vybavení vozidla zimními pneumatikami, dle odstavce 13 s nižší kategorií rychlosti, než
je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, musí být uvnitř vozidla a na vždy viditelném místě z
pohledu řidiče upevněn výstražný štítek, který udává nejnižší hodnotu maximální rychlostní
kapacitu pneumatik pro jízdu na sněhu. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost
vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena.
Upozornění formou nálepky může být nahrazeno zařízením trvale nainstalovaným ve vozidle,
například palubním počítačem.
Gijom31 píše: 06.04.2022 12:39 Focus r.v. 2020 (unor) nema tu funkci, ne ?
Priznám se, že nevím, v zimě s ST nejezdím. Ale podívám se...
Wiki:
"Zahryovat, býti Zahryován" - náhodná a opakovaná bezdůvodná kontrola účastníka sil. provozu, kdy je příslušníkem PČR tento vyhodnocen jako živel podvratný, přičemž zpravidla jde o řidiče slušného, bezúhonného a předpisů dodržujícího

Uživatelský avatar
Gijom31
Nováček
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2022 11:39
Bydliště: Brno

Re: Problem s rychlostem indexem zimni pneumatiky

Příspěvek od Gijom31 » 05.05.2022 15:28

Ahoj Sentik,

dekuji moc za radu.....nakonec nasel jsem 3cm x 3cm 270 Km/h upozornění formou nálepky a musim toto nekdy lepit :roll:

Gijom
Ford Focus ST Mk4 2.3L kombi, Milltek GPF-back

Odpovědět

Zpět na „Technické informace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host